Świąteczne menu malucha

Świąteczne menu malucha

Menu Wigilijne kojarzy się nam przede wszystkim z potrawami rybnymi, czerwonym barszczem, kutią, kapustą czy pierogami. Niestety jednak, nie wszystkie te dania można podać kilkuletniemu dziecku. Nie należą też one do ulubionych smaków najmłodszych. Jakie świąteczne potrawy będą smaczne i bezpieczne dla malucha?

zdjecie_1jpg  

Barszcz czerwony w wersji light

Barszcz wydaje się bezpiecznym wyborem dla najmłodszych. Zaserwować go możemy już 7-miesięcznemu dziecku, jednak nie znaczy to, że nie należy zachować przy tym ostrożności. Dla maluchów najlepszym wyborem będzie barszcz w wersji dietetycznej – na bulionie bez mięsa, za to z dużą ilością warzyw. Do zupy dobierz delikatne przyprawy: unikaj dużych ilości pieprzu i czosnku, które mogą powodować problemy żołądkowe oraz ogranicz dodatek soli – lepiej nie przyzwyczajać do niej kubków smakowych dziecka. Zrezygnuj także z zabielania czy zasmażek – to wyjdzie na zdrowie każdemu z Was!

Alternatywa dla barszczu: lekki bulion warzywny z niewielkim dodatkiem buraka – ma mniej intensywny smak, więc zamaskuje każdemu maluchowi.

 

Delikatna ryba po grecku

To przepis, który nie wymaga wielu zmian. Od tradycyjnego różni się jedynie doborem warzyw. Ze względu na dopiero „uczący się” trawienia układ pokarmowy malucha, w naszej potrawie lepiej zrezygnować z ciężkostrawnej, obsmażanej cebuli czy pora. Zawsze pamiętajmy także o dokładnym filetowaniu ryby oraz skrupulatnym usunięciu ości - nie tylko są niebezpieczne, ale mogą również zniechęcić pociechę do dokończenia posiłku.

Alternatywa dla ryby po grecku: ryba obsmażana na patelni lub na parze. Dla tych, którzy nie przepadają za rybą - tofu lub gotowana pierś kurczaka z warzywami a’la ryba po grecku (marchew, pietruszka, przecier pomidorowy i ... co jeszcze lubi maluch!)

 

Pierogi Wigilijne bez zadęcia

Tradycyjny farsz do pierogów składa się z kapusty, grzybów i przysmażonej cebulki. Danie to nie jest zalecane poniżej 24 miesiąca życia, gdyż zarówno kapusta, jak i grzyby czy smażona cebula mogą powodować problemy żołądkowe. Co więcej, żywieniowcy ostrzegają przed podawaniem dzieciom do 10-roku życia grzybów w ogóle! Dlaczego?  Okazuje się, że zawarta w nich chityna, nie jest trawiona przez organizm ludzki i może podrażnić nie do końca rozwinięty przewód pokarmowy malucha. Istnieje także ryzyko zatrucia (nawet jadalnym grzybem!). Zdecydowanie lepiej ich unikać!

Alternatywa dla pierogów wigilijnych: dziecko powyżej roku może skosztować pierogów z kapustą, jednak należy podać je ostrożnie i w niewielkich ilościach. Dla młodszych lepszym wyborem będą pierogi z serem lub z owocami.

Makowiec i kutia

Miodu, bakali i maku nie zaleca się podawać najmłodszym domownikom. Makowca mogą skosztować maluchy powyżej 2 roku życia. Kutię zostawmy zaś dla 5-latków lub starszych dzieci – prócz maku znajduje się w niej miód, orzechy, rodzynki czy inne bakalie, które są nie tylko są ciężkostrawne, ale również mogą sprawiać trudności przy gryzieniu oraz powodować alergie.

Alternatywa dla makowca i kutii: dla dzieci powyżej 2 roku życia kluseczki z makiem. Dla młodszych maluchów i niemowląt lepiej wybrać inny rodzaj deseru.

Wigilijny deser dla najmłodszych:

Świetnym deserem dla szkrabów powyżej 11 miesiąca życia będzie sernik, babka piaskowa z owocami czy ciasto biszkoptowe. Nie możesz się zdecydować? Wypróbuj sernik z serków homogenizowanych. Przygotujesz go dosłownie w kilka chwil, a jego smak wprost zachwyca! Młodszym dzieciom zaserwuj deser w formie biszkoptów czy przecierów owocowych.

S.O.S: głodny maluch na Wigilii!

Szykując wieczerzę Wigilijną warto zaopatrzyć się w kilka produktów „awaryjnych”, które uratują sytuację, gdy nasza wybredna pociecha odmówi spróbowania świątecznych specjałów. Doskonałą opcją awaryjną jest np. serek homogenizowany Bakuś Puszysty. Zaserwujesz go dziecku nie tylko jako samodzielną przekąskę, ale również z dodatkami takimi jak owoce czy pieczywo.

Bakuś Puszysty to wyjątkowa lekkość i pyszny smak. Unikalna kompozycja śmietanki, delikatnego twarożku oraz wyselekcjonowanych dodatków smakowych sprawiają, że jest on nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy. To doskonałe źródło witamin i minerałów takich jak białko, wapń, witamina D, B6 i B12. Co więcej, Bakuś posiada także Formułę Zrównoważonego Rozwoju, która jest połączeniem cennych składników odżywczych wspierających kompleksowo zdrowie i rozwój dziecka. Niewielkie opakowanie sprawia zaś, że z łatwością zabierzesz go ze sobą w gości, jeśli Wigilię spędzasz poza domem!

zdjecie_2jpg  

Odpowiednio zaplanowane święta to klucz do sukcesu. Już na kilka dni przed Wigilią warto rozpocząć wielkie przygotowania – pierogi, kutię, czy spody do ciast możesz przyrządzić ze sporym wyprzedzeniem. Planując menu nie zapomnij również o najmłodszych domownikach. Oni także mogą skosztować Wigilijnych specjałów - wystarczy tylko do tradycyjnego, świątecznego menu wprowadzić kilka prostych zmian i gotowe!

 

Więcej na: https://bakoma.pl/