Co jeść po 50 roku życia, by czuć się dobrze?

Co jeść po 50 roku życia, by czuć się dobrze?

Wszędzie słyszymy o zdrowym stylu życia. I to nie mit – odpowiednia dieta, zbilansowane podejście do obowiązków i odpoczynku, prawidłowa dawka ruchu i dbałość o dobrostan psychiczny to ważne aspekty, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata – nawet po 50-tym roku życia. Jak to powinno wyglądać? 

Ogólne zalecenia dla osoby po 50-tce

Zasady dobrego odżywiania się nie zmieniają się diametralnie ze względu na wiek – u ich podstaw zawsze leży odpowiednia podaż kalorii, zachowanie właściwego bilansu makroskładników (węglowodanów, tłuszczów i białek), jedzenie w odpowiednich odstępach czasowych, przygotowywanie potraw przy użyciu zdrowszych technik przyrządzania oraz unikanie produktów wysoko przetworzonych.

Jakie są główne powinności zdrowego odżywiania? Należy spożywać posiłki w regularnych odstępach czasowych (najlepiej od 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny), zachowywać odpowiednią ilość spożywanych kalorii (ok. 2000 kcal dla osoby dorosłej, natomiast ilość tę należy dostosować do swojego trybu życia i poziomu aktywności fizycznej), a dieta powinna bazować w 55% na węglowodanach (cukrach złożonych), 20-35% na tłuszczach oraz 10-20% na białku. Powinno się jeść produkty nieprzetworzone, w tym pełnoziarniste zboża (i dania na ich bazie), warzywa i owoce (ok. połowa dziennie przyjmowanych kalorii powinna pochodzić z tego źródła). Dodatkowo warto unikać nadmiaru mięsa w diecie, ograniczyć tłuszcze zwierzęce na rzecz tłuszczów roślinnych wysokiej jakości (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy zamiast smalcu), nie spożywać słodyczy w nadmiarze oraz wypijać co najmniej 1.5 litra wody dziennie. Dietę należy dostosować do indywidualnych preferencji, możliwości, stanu zdrowia i ewentualnych porad od lekarza lub specjalistów od spraw żywienia, takich jak dietetyk.

Dlaczego kobieta po 50-tym roku życia powinna pomyśleć o suplementacji diety?

Ten okres życia niesie ze sobą jeszcze jeden ważny aspekt – związany z wejściem w czas menopauzy, zwany również przekwitaniem. To jeden z aspektów życia kobiety, który jest naturalnym procesem dojrzewania kobiety i ma związek z wystąpieniem pewnych zmian w organizmie. Pojawiają się problemy związane z uderzeniami gorąca, intensywnym poceniem się, nienaturalnym przyrostem wagi, występującym uczuciem nadmiernego zmęczenia, zmianami skórnymi, wypadaniem włosów oraz wahaniami hormonów. By złagodzić jego skutki i dać sobie realną pomoc, oprócz zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, warto spróbować rozwiązań przygotowanych w celu łagodzenia efektów menopauzy – takich jak Femiflamax. Ten suplement diety został przygotowany z myślą o paniach w okresie klimakterium. Zawarte w nim izoflawonoidy z czerwonej koniczyny łagodzą dolegliwości takie jak uderzenia gorąca, pocenie nocne, niepokój i drażliwość, ekstrakt z czarnego pieprzu pomaga w kontroli masy ciała, a magnez wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo dzięki zawartości witaminy B6 Femiflamax pozytywnie przyczynia się do regulacji czynności hormonalnej organizmu, a dodatkowo obecny w nim kwas foliowy przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Dodatkowo izoflawonoidy z czerwonej koniczyny procesowi mikronizacji, czyli rozdrobnieniu substancji na cząsteczki wielkości kilku mikronów, dzięki szybciej się rozpuszczają i wchłaniają, a dodatkowo lepiej rozprowadzają w organizmie. Kompozycja ta może złagodzić negatywny wpływ przekwitania i pomóc przejść przez ten okres bez znaczącego obniżania jakości życia i ogólnego samopoczucia.  

Obrazek_2png

Postaw na siebie i nie daj się menopauzie

Klimakterium nie jest przyjemnym czasem w życiu kobiety, ale z punktu widzenia jest normalne i jest konsekwencją zmian zachodzących w organizmie. Okres po 50-tym roku życia nie musi być nieszczęśliwy – dbając o siebie, prowadząc higieniczny i zdrowy tryb życia oraz wspomagając swój organizm w odpowiedni sposób można złagodzić jego negatywne skutki, i dzięki temu utrzymać jakość życia na odpowiednim poziomie – czuć się dobrze.

www.lagodnamenopauza.pl