Jak uchronić się przed kleszczami?

Jak uchronić się przed kleszczami?

Letnia, piękna pogoda zachęca do spacerów po lesie, pikników w pobliskim parku czy grillowania we własnym ogródku. Jednak jest coś, co może zakłócić nam ten beztroski czas – lęk przed kleszczami. Niestety jesteśmy narażeni na kontakt z nimi praktycznie wszędzie - nie tylko w lasach, ale również w parkach, i co gorsza, na miejskich trawnikach. Dlatego warto zrobić wszystko, by uchronić się przed ugryzieniem kleszcza lub jego konsekwencjami. Jak to zrobić?

Jak uchroni si przed kleszczamipng

Bolerioza – co to takiego?

Bolerioza to choroba atakująca mięśnie, stawy, ośrodkowy układ nerwowy i skórę. Można się nią zarazić przez ukąszenie kleszcza, ale również przez przypadkowe zmiażdżenie tego pajęczaka, które może spowodować, że do krwiobiegu dostanie się jego szkodliwa treść. Leczenie boreliozy jest procesem długotrwałym i trudnym. Jak rozpoznać, czy jesteśmy zakażeni? Na początku tej choroby występują przeważnie zauważalne zmiany skórne. Często wokół ugryzienia tworzy się charakterystyczny rumień wędrujący, którzy przybiera różne odcienie. Jednak nie dzieje się tak zawsze. Czasami możemy być chorzy bez objawów skórnych. Dlatego warto po ugryzieniu przez kleszcza zrobić sobie test, który pozwoli na dokładną diagnozę. Jest on skuteczny tylko na początku choroby, więc warto wykonać go przy pierwszym podejrzeniu boleriozy. Im szybsza diagnoza – tym lepiej, ponieważ w późniejszym okresie ta choroba może doprowadzić do zapalenia stawów, neuroboreliozy czy zapalenia mięśnia sercowego.

Działanie w przypadku ugryzienia

Jeśli znajdziemy na swoim ciele kleszcza, trzeba jak najszybciej się go pozbyć. Im krócej będzie wbity w naszą skórę, tym większa szansa na uniknięcie wprowadzenia chorobotwórczych płynów ustrojowych do naszej krwi. Warto pozbyć się go z należytą starannością, tak by żadna jego część nie pozostała w naszym ciele. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem czy go przypalać. Jeśli chcemy go usunąć w całości, możemy posłużyć się zwykłą pęsetą kosmetyczną o wąskich końcach. Chwytamy intruza za twardą nasadę „głowy”, jak najbliżej skóry i wykręcamy go ze skóry. Zróbmy to w rękawiczkach, by uniknąć niepotrzebnych zarazków. Jeśli boimy się, że nie wykonamy tej „operacji” prawidłowo, możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zrobi to za nas.

Jak uchronić się przed boreliozą?

Najważniejsza w przypadku boreliozy jest jak najszybsza reakcja na pierwsze pojawiające się symptomy. Niestety, na razie nie została stworzona efektywna szczepionka przeciw tej chorobie. Dostępne są jednak są środki, które warto przyjmować. Jednym z nich jest suplement diety BorelissPro®. Jego składniki, które wykazują szerokie spektrum działania, pozwalają wzmocnić odporność organizmu, by lepiej uporał się ze skutkami ukąszeń kleszczy. BorelissPro wspierają pracę serca, pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, a do tego poprawiają kondycję stawów i kości. Dlatego też preparat ten może być doskonałym wsparciem i częścią dogłębnego procesu leczenia boreliozy.

Kleszcze na przełomie lata uaktywniają się najbardziej. Warto zrobić wszystko, by się przed nimi uchronić. Pamiętajmy, że borelioza to poważna choroba, z która nie żyje się łatwo. Dlatego zróbmy wszystko, by jak najprędzej uchronić się przed skutkami po ugryzieniu przez kleszcza.

 

www.myduolife.com