Nie każda herbata nadaje się dla dziecka!

Nie każda herbata nadaje się dla dziecka!

Każdy szkrab ma swoje przyzwyczajenia. Jeden lubi pić ciepłe napoje, inny te w temperaturze pokojowej. Pytanie brzmi: czy każda herbata nadaje się dla dziecka? Jaki napar będzie odpowiedni dla dziecka, by oprócz zaspokojenia pragnienia przynosił dodatkowe korzyści dla naszej pociechy? Podpowiadamy co podawać dziecku do picia w zależności od wieku!

Herbata dla dziecijpg


Słodka, czarna herbata z plastrem cytryny lub bawarka to już przeszłość. Eksperci ds. żywienia dzieci radzą, by w ogóle nie podawać czarnej herbaty dzieciom poniżej trzeciego roku życia, a i starszym tylko od czasu do czasu. Taka herbata zawiera sporo teiny, która działa pobudzająco. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza. Co w takim razie można podać maluchowi zamiast wody lub soku? Co włączyć do diety, gdy jedynym napojem i pokarmem nie jest już mleko?

 

W pierwszym roku życia

Z owoców

Maluch, który jest już na etapie rozszerzania diety, może z powodzeniem pić herbatki owocowe. Ta z dzikiej róży jest bogata w witaminę C i warto ją podawać przy przeziębieniach. Natomiast malinowa pomaga obniżyć gorączkę. Warto zwracać uwagę na etykietę, niektóre herbaty owocowe zawierają sztuczne aromaty i barwniki. Mogą też być dosładzane.

Ziołowa
Od czasu do czasu warto podać smykowi napar z rumianku, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, pomaga też przy ząbkowaniu. Z kolei napar z czystka wzmacnia odporność i jest polecany małym alergikom. Miętowa herbatka sprawdza się przy bólu brzucha, zaś ta z melisy ułatwi zasypianie.

Po pierwszym roku życia

Czerwona, czyli rooibos

Otrzymuje się ją z afrykańskich czerwonokrzewów. Zawiera bardzo niewiele teiny, dlatego lekki napar można przygotować szkrabowi po pierwszym roku życia. Herbata smakuje trochę miodowo i jest często chętnie wypijana przez dzieci.

Zielona
Pochodzi z tej samej rodziny, co czarna herbata, jednak jej liście nie zostały poddane procesowi fermentacji. Dzięki temu zawiera mniej teiny, za to więcej substancji przeciwutleniających, czyli likwidujących szkodliwe wolne rodniki.

Biała
Przygotowuje się ją z pączków (a nie listków) herbacianych. Nie jest poddawana fermentacji
i w związku z tym zawartość teiny jest niewielka. Ma bardzo delikatny smak.

PO TRZECIM ROKU ŻYCIA

Czarna
Ten rodzaj herbaty należy parzyć dłużej niż 3 minuty, wówczas będzie miała właściwości uspokajające, a nie pobudzające. Działanie teiny jest neutralizowane przez garbniki przedostające się z liści herbaty do naparu. Przygotowując herbatę dla dzieci, najlepiej parzy

 ją w dużym naczyniu, dłużej niż 3 minuty. Następnie, przelewając ją do kubeczka dziecka, dodajemy przegotowaną wodę, aby uzyskać lekki napar herbaty.

zdjecie2pngprzezropng

Gotowy napar w butelce

Można również zapewnić dziecku bogactwo smaku i aromatu, sięgając po gotową herbatę w butelce. SOTI Natural to herbaciany napar przygotowany według specjalnej receptury (nie z koncentratów) bez dodatku cukru, słodzików, sztucznych barwników czy konserwantów. Opracowanie odpowiedniego sposobu parzenia herbaty zajęło producentom ponad rok
i należy do najcenniejszych sekretów SOTI Natural. Ważna była nie tylko temperatura, ale także długość, głębokość parzenia oraz rodzaj naturalnej, mineralnej wody, by nie stracić cennych właściwości liści. Dzięki temu jest to idealnie zaparzona herbata zachowująca maksimum właściwości. Dostępna w formie klasycznego naparu zielonej herbaty Gyokuro, w herbaty jaśminowej, miętowej, rooibos oraz parzonej herbaty z naturalnym słodem kukurydzianym (ma posmak prażonej kukurydzy). Dzięki takiej różnorodności, możemy urozmaicać napoje dla dziecka, które są smaczne i przede wszystkim zdrowe.

Herbaty zaparzone nie z koncentratu i zupełnie niesłodzone SOTI Natural kupisz w Auchan, Simply Market, Makro, Carrefour, Frisco, Piotr i Paweł, Hebe, Rossmann, Netto Topmarketach, Aldi, Delikatesy Centrum, Cinema City, na stacjach Orlen, BP i Lotos a także na stronie www.sotinatural.com - w cenie ok.  3-5 zł.