Proste sposoby na uzupełnienie białka w diecie

Proste sposoby na uzupełnienie białka w diecie

W diecie każdego z nas powinny znaleźć się następujące makroskładniki: białko, węglowodany
i tłuszcze. O ile z dwoma ostatnimi lepiej nie przesadzać, to białko należy uzupełniać. Jego niedobór może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie produkty są jego źródłem oraz kiedy powinniśmy zwiększyć jego dawkę w codziennej diecie.

Sposoby na uzupelnianie biaka w dieciejpg

Dlaczego białko jest takie ważne?

Białko powinno być stałym elementem diety. Jest źródłem energii, przyspiesza regenerację mięśni i poprawia nasze samopoczucie. Dostarcza także aminokwasy, które wspomagają różne reakcje w organizmie (np. ochrona przed rozpadem mięśni w skutek intensywnego treningu). Jednak to nie wszystko – białko wspomaga również gojenie ran i chroni organizm przed czynnikami chorobotwórczymi.  Stanowi 75% masy tkanek miękkich ciała. Jest więc niezbędnym budulcem nowych tkanek i struktur mięśniowych, a także regeneruje te już uszkodzone. Co najważniejsze – jest również podstawowym składnikiem płynów ustrojowych: krwi, płynu śródtkankowego a nawet mleka kobiet karmiących.

Produkty wysokobiałkowe

Białko jest składnikiem, które jest zawarte w wielu produktach spożywczych. Powszechnie wiadomo, że jest to główny składnik mięsa. Jednak nie musimy zajadać się kurczakiem, by uzupełnić niedobór białka. Możemy je znaleźć także w jajach, nabiale (mleko, jogurty, maślanki, sery, śmietana) i roślinach strączkowych (fasolka szparagowa, soczewica czy ciecierzyca). Ponadto bogatym źródłem białka są orzechy. Warto po nie sięgać pomiędzy posiłkami, jednak należy uważać z ich ilością, ponieważ są wysokokaloryczne!

Jak szybko uzupełnić białko?

To, że osoby ze wzmożoną aktywnością fizyczną, powinny uzupełniać białko, jest oczywiste. Jednak osoby pracujące czy uczące się, które na trening najczęściej wybierają się w godzinach porannych czy wieczornych, nie mają czasu na tworzenie wartościowych posiłków, które wyrównają poziom białka w naszym organizmie. Co więcej, po wysiłku fizycznym najczęściej nie mamy apetytu i bardzo niechętnie sięgamy po jedzenie. Tutaj z pomocą przychodzą drinki proteinowe, które przyrządzimy z łatwością, nie będą nam ciążyły na żołądku i załatają braki białkowe. Można je rozrobić z mlekiem lub wodą. O ile mleko podbije smak i sprawi, że koktajl proteinowy będzie smakował jak shake, to z wodą będzie miał oczywiście mniej kalorii.


mixit shaker i drink bez przykrywkipngMixit ma do wyboru aż sześć smaków proteinowych drinków: dragon fruit, kakaowy, bananowy, jagodowy, bananowo-truskawkowy i kawowy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować się na konkretny smak, możemy pokusić się o zestaw degustacyjny, do którego dołączany jest shaker (zdecydowanie ułatwi rozpuszczenie proszku na jednolity napój). W takim „secie” znajdziemy trzy warianty smakowe: kakao, banan z truskawką oraz jagodę. Skosztowanie tych smaków pozwoli znaleźć nam ulubiony proteinowy koktajl. Jego sposób przyrządzenia jest naprawdę prosty. Wystarczy zawartość torebki wsypać do shakera, zalać 250 ml wody lub mleka i energicznie potrząsnąć. Shaker dołączony do zestawu pozwala na idealne odmierzenie ilości płynu. Wystarczy chwila, aby w smaczny i łatwy sposób po wysiłku dostarczyć organizmowi niezbędnej energii. Proteinowe drinki to też świetny pomysł na ostatni posiłek w ciągu dnia, ponieważ zaspokaja głód, dając poczucie sytości aż do rana.

Deficyt białka w organizmie

Dlaczego warto uzupełniać ilość białka? Jego niedobór może mieć wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jest on jedną z podstawowych przyczyn anemii. Choroba ta pozbawia nas energii i zaburza sen. Jesteśmy osłabieni i nie mamy na nic siły. Dodatkowo zauważa się spadek przeciwciał, co osłabia odporność organizmu.

W dzisiejszym, zabieganym świecie warto korzystać z rozwiązań, który w zdrowy i łatwy sposób pomagają uzupełnić nam niedobór niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania makroskładników. Nie warto narażać się na ich deficyty. Szczególnie należy dbać o odpowiedni poziom białka. Dlatego warto wspomóc swój organizm dietą i drinkami proteinowymi, by w pełni sił, aktywnie korzystać z każdego letniego dnia.