Wielki test: serki homogenizowane jako zdrowa przekąska – tak czy nie?

Wielki test: serki homogenizowane jako zdrowa przekąska – tak czy nie?

Serki homogenizowane od lat goszczą w naszej kuchni. Uwielbiamy je za ich pyszny smak oraz przyjemną, kremową konsystencję. Jednak czy to dobry i przede wszystkim wartościowy wybór dla naszego organizmu? Czy serki homogenizowane mogą być składnikiem zdrowej diety? Przekonajmy się!

fotka1jpeg

Rosnąca świadomość żywieniowa Polaków stawia producentom coraz wyższą poprzeczkę. Okazuje się, że już co trzeci z nas przed zakupem uważnie studiuje etykietę produktu. Dziś w roli przekąsek królują owoce, warzywa, zboża i jogurty. A jak do zdrowej diety mają się serki homogenizowane?

 

Serek homogenizowany, co to oznacza w praktyce?

Serek homogenizowany jest to produkt mleczarski poddany procesowi homogenizacji otrzymany z twarogu, najczęściej uszlachetnionego śmietanką. Proces homogenizacji polega na zmieszaniu ze sobą produktów, które w warunkach normalnych nie byłby zdolne do połączenia się, w czego wyniku otrzymujemy artykuły spożywcze o atrakcyjnej i jednolitej strukturze. Co ważne, homogenizacja jest pozbawiona ingerencji środków chemicznych, takich jak stabilizatory, konserwanty czy barwniki. To proces fizyczny oparty na ciągłym mieszaniu i rozdrabnianiu, a więc naturalny!

 

Wartości odżywcze w serkach homogenizowanych

Na tle innych popularnych przekąsek serki homogenizowane prezentują się naprawdę korzystnie. Przede wszystkim są bogate w witaminy (A, B, B2, E, K, D) oraz wapń i łatwo przyswajalne białko mleczne – zawierają go nawet dwa-trzy razy więcej niż mleko! Dodatkowo badania wskazują, że homogenizacja wpływa korzystnie na zmniejszenie poziomu cholesterolu zarówno w serkach, jak i w innych produktach mlecznych, więc jest to świetny wybór zarówno dla dzieci, jak i osób zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi.

 

Jak rozpoznać dobry serek?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów serków. Nie każdy jednak będzie dobrym wyborem. Przed zakupem zawsze warto uważnie przestudiować etykietę i zwrócić uwagę na skład produktu. Im prostszy tym lepiej! Dla osób ceniących sobie doskonały smak oraz wysoką jakość najlepszym wyborem będą serki opatrzone certyfikatami takimi jak EKO czy BIO.

Przekąski ekologiczne, choć są nowością na naszym rynku mają już wielu zwolenników. W sklepach znajdziesz m.in. batony zbożowe, owoce, płatki czy nabiał.

Jeśli chodzi o produkty mleczne warto wyróżnić firmę Bakoma, która od wielu lat przoduje w produkcji pysznych serków i jogurtów. Tym razem innowacyjne rozwiązania zostały zastosowane w produkcji serków Bakoma BIO. Są to produkty, łączące w sobie wspaniały, deserowy smak oraz gwarancję ekologicznego składu potwierdzonego certyfikatem BIO. Serki Bakoma BIO to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość i naturę. Przy ich produkcji nie użyto surowców modyfikowanych genetycznie, a mleko pochodzi od krów pasionych ekologicznie. Popularne warianty smakowe (wanilia i truskawka) świetnie pasują na drugie śniadanie, deser czy przekąskę w ciągu dnia.

zdjecie2png

Test zdany celująco

Analizując rynek zdrowych wyrobów mlecznych zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się nowy produkt firmy Bakoma – serek homogenizowany BIO. Radość z natury nie jest jedynie hasłem reklamowym firmy Bakoma, a prawdziwym odzwierciedleniem specyfikacji ich produktów. Serki homogenizowane Bakoma BIO są idealną alternatywa dla osób, które lubią dobrze zjeść, a przy tym cenią pochodzenie ekologiczne.

 

Cena 2,49 zł za 140 g.

Więcej na: www.bakoma.pl/